Po dviejų metų kelionės po festivalius – Tomo Ramanausko filmo premjera internete

Publikavo / Lie 27, 2019 / Kategorijos: Naujienos

Septynerius metus kurtas, dar dvejus metus po festivalius gatroliavęs trumpametražis animacinis Tomo Ramanausko debiutas pagaliau sulaukė premjeros ir internete. Nevykusio gangsterio, kurio tikrasis gyvenimas prasidėjo po mirties, istoriją nušviečiantis filmas, pavadintas „After Death, Before Hell“ (lietuviškai „Po mirties, prieš pragarą“) praėjusią savaitę pirmą kartą parodytas nepriklausomą kiną nušviečiančioje svetainėje „Director’s Note“, o šiandien dalijamės nuoroda į jį ir mūsų portale.

„Vos tik tavo filmą kažkas pamato, tau jis nebepriklauso. Ir tai yra didelis palengvėjimas“, džiaugdamas filmo premjeros ciklu, pasakojo režisierius ir scenarijaus autorius Tomas Ramanauskas. „Tą sekundę, kai jį atiduodi žiūrovams, kūrinys tarsi atsiskiria ir ima gyventi savo gyvenimą. Jau nieko nebepakeisi ir gali pamažu susikaupti į kitus dalykus, kitas istorijas. Tavo kūrinį kur kas jautriau dabar įvertins žiūrovas ar kritikas.“

Egzistenciniu vesternu „Director’s Note“ portalo žurnalisto pavadintas filmas prasidėjo kaip T.Ramanausko perskaitytas tekstas apie tikrai įvykusią istoriją. Vėliau jis tęsėsi daugybe scenarijaus ir vizualinių sprendimų iteracijų, viena kurių išsiplėtė net iki detaliai supieštų kadrų, kurie liko nepanaudoti. Keliskart perrašęs scenarijų, Tomas galiausiai sujungė jėgas su prodiusere Agne Adomėne ir ji padėjo suburti itin solidų profesionalų animacijos būrį bei idėjas ir šnekas paversti kūnu.

„Prie filmo gamybos skirtingais etapais dirbo 19 žmonių. Vien filmo animacijos darbai užtruko 6 mėnesius. Prieš pradėdami animuoti, atlikome parengiamuosius gamybos darbus – kūrėme kadruotę, personažų bei aplinkų dizainus. Vėliau, atlikus personažų animaciją, buvo įrašinėjamas filmo garso takelis, atliekama vaizdo bei garso postprodukcija. Pusantrų metų darbo, didžiulė komanda, o filmas tik 10 minučių trukmės! Tiems, kurie nėra susipažinę su animacijos gamybos specifika, tokią statistiką sunku suprasti. Animacija yra ypatingai daug laiko bei „rankų“ darbo reikalaujanti kino rūšis, todėl labai džiaugiuosi, kad filmo festivalių geografija tokia plati ir jį pamatė žiūrovai ne tik Europos šalyse, bet ir Šiaurės bei Pietų Amerijoje, Azijoje“, gamybos įspūdžius bėrė Agnė Adomėnė, filmą prodiusavusios kompanijos „Art Shot“ vadovė.

Spalvingas kino industrijos fasadas dažnai užglaisto itin sudėtingą, daugiasluoksnį procesą. „Filme, kaip ir būdinga debiutantui, tikrai bandau apžioti per storą temų pluoštą. Bet supraskite mane – kas jei po šio filmo daugiau nieko nebus, kaip gaila būtų nepasinaudoti galimybe paliesti tai, kas man atrodo vertinga“, atviravo režisierius. „Konkrečiau – apie gyvenimo ironiją, tuščias svajones, žmogišką nesusitaikymą su mūsų vienkartiniu bilietu gyvenime ir desperatišku bandymu ieškoti tęstinumo pomirtinėse fantazijose, kažko palikime po savęs, turte, giminės tąsoje. Ar mes gyvename, jei mus prisimena? Mums siaubą varo tikimybė tiesiog pasibaigti ir išnykti. Net Elmeris, visiškai nusmurgęs mano filmo nusikaltėlis, tikisi išsigelbėjimo, jis tiki. Neveltui airių poetas Dylan Thomas yra liepęs mirštančiajam: “do not go gentle into that good night”. Filme visas šias temas, tegul ir trumpametražiais grybšniais, banžiau paliesti.“

Pasakodamas apie patirtį, T.Ramanauskas stebėjosi savo naivumu pasirinkdamas animacijos žanrą, tikėdamas, kad jis bus parankesnis debiutantui. Kaip paaiškėjo, animacija yra kur kas lėtesnis, tegul ir labiau kontroliuojamas procesas. Būtent kontrolės dalis keldavo nemažai keblumų, kai komanda po savaitės darbo parodydavo režisieriui kelias sekunders personažo, pasitaisančio skrybėlę ir klausdavo nuomonės, sprendimo, ar kadras tinkamas. „Kine – filmuoji ir tada montuoji ką nufilmavęs, pieštinėje animacijoje – ir filmuoji, ir montuoji kone tuo pačiu metu. Filmas gimsta po vieną mostą. Laimei, mane supo profesionalai, tai buvo truputį lengviau režisieriauti“, iš savęs juokėsi T.Ramanauskas.

„After Death, Before Hell“, istoriją apie nevykusį nusikaltėlį, kuris pradėjo gyventi tik miręs, galite pamatyti štai čia: