Londone įvyks filmo premjera apie Lietuvos šauktinius savanorius

Publikavo / Vas 6, 2017 / Kategorijos: Naujienos

Jau šią savaitę,  antradienį, vasario 7d., Londone bus pristatomas režisierės Neringos Medutytės dokumentinis filmas „Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ ( angl. „Waiting for invasion“) apie Lietuvos pasiruošimą gynybai bei pirmuosius šauktinius savanorius.

Siena Tarp Rytu ir Vakaru 1

 

Prezidentei atnaujinus privalomąją karo tarnybą režisierė kartu su komanda fiksavo devynių mėnesių pirmųjų šauktinių savanorių Dragūnų batalione Klaipėdoje pasiruošimą, kalbino prezidentę Dalią Grybauskaitę, filmavo NATO pajėgų integravimo vadavietėje. Taip pat bendravo su herojų šeimomis, filme daug istorinės medžiagos apie okupacijos padarytą žalą bei pačių šauktinių savanorių išgyvenimų susiduriant tiek su asmeniniais, tiek su profesiniais iššūkiais.

Siena Tarp Rytu ir Vakaru 2

 

Londone gyvenanti režisierė ir žurnalistė N. Medutytė sako, kad prieš du metus pasklidus naujienoms, kad Lietuva dėl didėjančios agresijos turi stiprinti savo gynybą, situacija atrodė labai nerami. „Grįžau į Lietuvą ir iš esmės norėjau suprasti, kas vyksta mūsų šalyje, bei kuo plačiau ir kuo aiškesne kalba apie tai papasakoti pasauliui. Mums klaidingai atrodo, kad mūsų dabartinė ir praeities istorija žinoma, didžioji dalis žmonių, net pačius skaudžiausius faktus apie Lietuvą girdi pirmą kartą. Tad savanoriai šauktiniai, kurie seka savo senelių pėdomis ir nori ginti tėvynę stebino labai daug ką,“- sako N. Medutytė.

 Siena tarp Rytu ir Vakaru_png

Pagrindinis filmo prodiuseris James Roganas, komapnijos „Rogan Productions“ vadovas,  nuolat kuriantis didiesiems kanalams tokiems kaip BBC, Channel 4, jau kartą lankėsi Lietuvoje ir „BBC World“ dokumentiniam filmui „Jos istorija: moterų revoliucija“ (angl. „Her Story: The Female Revolution“) apie įtakingiausias pasaulio moteris filmavo Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę. J. Rogano manymu, šis naujausias filmas apie Lietuvos pasiruošimą gynybai yra puikus priminimas apie tai, koks pavojus augant įtampai tarp Rusijos ir Vakarų tyko Rytų Europoje.

Prodiuseris James Rogan

„Tai filmas apie jaunąja Europiečių kartą, kuriai šiuo metu tenka neeiliniai iššūkiai. Du filmo herojai įkvėpti šalies istorijos prisijungia prie kariuomenės ir mokosi ją ginti karo atveju. Neringa sukūrė itin subtilų ir labai įžvalgų filmą, kuris nufilmuotas ir sumontuotas itin kinematografiškai ir leidžia ne tik susipažinti su istorija, bet ir pasimėgauti kinu, “ – sako J. Rogan.

Untitled_1_1_4

Filmas bus pristatytas prestižiniame Frontline klube (angl. Frontline Club“), kuris buvo įkurtas žodžio laisvei skatinti ir jungia žurnalistus, režisierius, kino operatorius bei fotografus pasisakančius sudėtingomis ir aštriomis temomis. Čia saugomos išskirtinės medija kolekcijos, rengiamos parodos, tarp kurių ir vieno garsiausių fotografų Robert Capa’os darbai.

„Siena: tarp Rytų ir Vakarų“ buvo montuojamas Londone, parengtos TV ir kino versijos. Prie jo dirbo patyrusi tarptautinė komanda iš Jungtinės Karalystės, JAV bei Lietuvos.

Vasario 15 d., filmas bus rodomas per „Al Jazeera English“ kanalą.

Filmo gamybą Lietuvoje dalinai parėmė Lietuvos kino centras, Nacionalinė Televizija LRT ir Birštono Mineraliniai Vandenys. Filmo kooprodiuseris – Lietuvoje Lukas Trimonis vadovaujantis  prodiuserinei kompanijai „In Script“.