Filmas „Drugelio širdis“: koks yra „vabalų užkalbėtojo“ darbas

Publikavo / Bal 29, 2022 / Kategorijos: Naujienos

Režisierės Inesos Kurklietytės filmas vaikams „Drugelio širdis“ jau trečią savaitę rodomas Lietuvos kino teatruose ir sulaukia daug žiūrovų ne tik dėl įkvepiančios istorijos, gerai vaidinančių vaikų aktorių bei stebuklingos vasaros vaizdų. Daugelį žiūrovų prie ekrano prikausto ir filme meistriškai pavaizduotas  vabalų pasaulis. 

Vabzdžiai ir drugeliai – vieni pagrindinių filmo veikėjų, nes filmo personažas Juozapas (vaidina Elijas Malinauskas) labai mėgsta vabalus ir juos augina specialiai įrengtoje patalpoje sename dvare. Tam, kad vabalai, vabzdžiai ir drugeliai „tinkamai“ elgtųsi prieš kameras, juos filmavimo aikštelėje prižiūrėjo biologas Povilas Ivinskis.

“Vabzdžių „Drugelio širdies“ filmavimo aikštelėje buvo labai daug, bet su jais nebuvo sunku „susikalbėti“. Didžiausias iššūkis buvo, kad filmuojant būtų taip, kaip buvo suplanuota. Kad drugeliai matytųsi, kad judėtų reikiama linkme. Karts nuo karto vis duodavome sirupo, medaus ar ko nors saldaus pamaitinti, kad jie visą laiką būtų gyvybingesni ir gerai atrodytų“, – apie neįprastų „aktorių“ priežiūrą pasakoja P.Ivinskis. „Dar įdomu buvo su tarakonais per tarakonų varžybas – jie ne visada norėjo lenktyniauti, reikėjo juos „užnorinti“, pajudinti. Kelis kartus pabandėm ir pavyko.“

Biologas P.Ivinskis „Drugelio širdies“ komandos buvo švelniai pavadinas „vabalų užkalbėtoju“. Pasak jo, sudėtinga filme buvo ilgą laiką išlaikyti didelį kiekį vabalų ir paruošti juos filmavimui.

„Kai filmavome, labai norėjosi, kad vabalai, drugeliai būtų lietuviški, kad atitiktų vietovę. Viso filmavimo metu pats juos rinkau, auginau, ruošiau filmavimui. Per tuos du mėnesius, kas porą dienų papildydavau. Dažniausiai ieškojau pievoje, svarbiausia tokiose paieškose, kad būtų geras oras, kad būtų šilta ir saulėta, kad jie nesislėptų. Kartais reikėjo ir toliau pavažiuoti, kad rastume tinkamų drugelių ir vabalų. Vabalus laikėme dėžutėse, o drugeliams buvo pasiūti specialūs dideli pailgi tinklai“, – pasakoja P.Ivinskis. “Svarbiausia buvo susitarti su komandos nariais, nuo kurių priklauso vabzdžių elgesys, pavyzdžiui, apšvietėjais. Jeigu šviesos per daug, tai vabzdžiai skris į šviesą, o mums ne visada to reikėjo, tad bendru susitarimu derinome, kaip padaryti, kad būtų geriausias rezultatas.“

Filmo „Drugelio širdis“ operatorius Viktoras Radzevičius taip pat ypatingai prisimena filmavimus.

„Sudėtingiausia, pabrėžiu, ne sunkiausia, bet sudėtingiausia operatoriaus darbe yra visada su vaikais bei žvėriukais, paukščiukais ir vabalėliais. Kodėl? Kadangi su jais reikia daug kantrybės. Didžiausias iššūkis šiame filme buvo prisipratinti gyvūnus prie kameros. „Drugelio širdis“ filmavimuose buvo fantastiškas žmogus Povilas, kuris labiausiai padėjo tame procese, buvo puikiu vedliu ir konsultantu viso filmavimo metu. Techniškai nėra paparasta filmuoti tikrus vabzdžius atviroje erdvėje: buvo keletas kadrų, kuomet

pradedame filmuoti, zoologas Povilas uždeda drugelius tinkamai kadrui, o už sekundės drugelis jau kitoje vietoje, nes jaučia laisvę ir gamtoje yra drąsus“, – pasakoja operatorius V.Radzevičius.

„Labiausiai šiame procese įsiminė Povilo ramumas ir kantrybė. Tiesiog nežmogiška ramybė ir meilė gyviems padarams. Tai yra kalbos su vabzdžiais dalis“, – sako jis.

Sukurti filmą režisierę Inesa Kurklietytė įkvėpė Modestos Jurgaitytės knyga „Ypatingas“. Filme taip pat vaidina Vilnė Konstancija Abukevičiūtė, Mindaugas Balabonas, Rokas Mizeikis,  Eglė Jackaitė, Lukas Petrauskas, Gabrielia Kuodytė, Toma Vaškevičiūtė, Marius Repšys, Gabija Jaraminaitė, Julius Žalakevičius, Sonata Visockaitė, Violeta Mičiulienė bei kiti.

Filmą kūrė prodiuserinė kompanija „Fralita Films“, filmo platinimu Lietuvoje rūpinasi kompanija „Acme Film“. Filmą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras, Kūrybiškos Europos Media programa ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.