NPA nariai buvo nominuoti ir apdovanoti „Autorinio kino aljanso“ apdovanojimuose

Publikavo / Rgs 11, 2017 / Kategorijos: Naujienos

Penktadienį Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje penktą kartą įteikti „Autorinio kino aljanso“ (AKA) apdovanojimai. Prieš šešis metus šis neformalus režisierių ir prodiuserių sambūris sumanė „Kino ruporo“ apdovanojimu pagerbti kolegas, kurie sėkmingiausiai rūpinasi gero nekomercinio kino sklaida, garsina šalies kino industriją . Lietuviško kino žinomumo didinimas yra „Autorinio kino aljanso“ veiklos prioritetas nuo asociacijos įsikūrimo 2012 metais.
„Šįmet mes norėjome įteikti prizus ar diplomus kiekvienam nominuotam režisieriui ir prodiuseriui – tokie turtingi lietuviško kino premjeromis garsiuose festivaliuose buvo praėję metai. Vadinasi, kinas iš Lietuvos po pasaulį sklido itin plačiai ir sėkmingai. Bet jeigu visus filmų autorius ir prodiuserius apdovanosim, tada visi karaliai ir jokios įtampos, o įtampa turi lydėti apdovanojimus“, – sakė vertinimo komisijos pirmininkė, dokumentinio kino kritikė ir populiarintoja, knygų apie kultūros žmones autorė Rūta Oginskaitė. Komisijos darbe jai talkino kolegės Rasa Paukštytė ir Izolda Keidošiūtė.
Pagrindinį AKA „Kino ruporo“ apdovanojimą (skulptūros autorius Jonas Aničas) už dokumentinio filmo „Moteris ir ledynas“ sklaidą tarptautiniuose festivaliuose, skirtą režisieriui Audriui Stoniui ir prodiuserei Radvilei Šumilei, Rūta Oginskaitė įteikė filmo operatoriui Audriui Kemežiui. Po premjeros dokumentikos Kanuose – Amsterdamo festivalyje IDFA filmą“Moteris ir ledynas“ režisierius lydi dešimtyse festivalių; Audrius Stonys šiuo metu pristato „Moterį ir ledyną“ festivalyje Pietų Korėjoje.
II apdovanojimą žiuri pirmininkė įteikė prodiuserei Uljanai Kim už sėkmingų tarptautinių ryšių plėtojimą, prodiusuotų ir koprodiusuotų filmų “Mariupolis” (rež. Mantas Kvedaravičius), “Senekos diena” (rež. Kristijonas Vildžiūnas), “Apsimetėliai” (rež. Vallo Toomla), “Pelenų sanatorija” (rež. Davis Simanis), “Nuolankioji” (rež. Sergej Loznica) sklaidą pasaulio kino festivaliuose. Šie filmai buvo rodyti Berlyno, Maskvos, San Sebastiano, Kanų ir dešimtyse įvairių festivalių.
AKA diplomą už tarptautinę sklaidą pelnė dokumentinio filmo “Šaltos ausys” režisierius Linas Mikuta ir prodiuserė Jurga Gluskinienė – filmas yra apdovanotas festivaliuose Buenos Airėse, Krokuvoje, Jekaterinburge ir kituose, o jo autorius ypatingai daug dirba, kad jo filmas neliktų gulėti lentynoje.
Pirmą kartą AKA diplomas atiteko animacinio kino autoriams – filmo “Kaukai” režisieriui Gediminui Šiauliui ir prodiuserei Miglei Pelakauskei. Prizą festivalyje “Animation Block Party” Niujorke už “Kaukus” pelnęs Gediminas Šiaulys ceremonijoje sakė, kad jam, atėjusiam iš komercinės srities, ypatingai malonu gauti apdovanojimą už autorinį darbą.
Už filmų sklaidą taip pat buvo nominuoti filmo “Šventasis” režisierius Andrius Blaževičius ir prodiuserė Marija Razgutė, filmo “Karalių pamaina” režisierius Ignas Miškinis ir prodiuserė Ieva Norvilienė, filmų “Amžinai kartu” (rež. Lina Lužytė), “Kartą Rytų Europoje”(rež. Igor Cobileanski), “Aš už tave pakalbėsiu” (rež. Virginija Vareikytė, Maximilien Dejoie) prodiuserė ir koprodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė, filmo “Šerkšnas” režisierius, prodiuseris Šarūnas Bartas ir prodiuserė Jurga Dikčiuvienė, dokumentinį filmą “Aš čia tik svečias” kartu su kolege Maite Alberdi sukūrusi ir jį koprodiusavusi, nominuota Europos akademijos kino apdovanojimui režisierė, prodiuserė Giedrė Žickytė, už dokumentinio -animacinio filmo “Žmogus, kuris mokėjo 75 kalbas” koprodiusavimą ir sklaidą nominuota prodiuserė Živilė Gallego. Už trumpametražio filmo “Pirtis” sklaidą nominaciją pelnė režisierius Laurynas Bareiša ir prodiuserė Klementina Remeikaitė; jie tarptautinę premjerą šventė Venecijos kino festivalyje.
Apdovanojimų rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA.