Kino kritikas Edvinas Pukšta apie filmą „Bėgikė“: adrenalinas čia liejasi laisvai

Publikavo / Lap 19, 2021 / Kategorijos: Naujienos

„Man gaila tik vieno – kad filmo „Bėgikė“ tarptautinė premjera nevyko tokiame festivalyje, kurio konkursinėje programoje būna skiriamas apdovanojimas už geriausią vaidybą. Manau, pagrindinė aktorė Žygimantė Elena Jakštaitė rimtai pretenduotų nugalėti“, – sako kino kritikas ir vienas iš Talino tarptautinio kino festivalio „Juodosios naktys“ programos sudarytojų Edvinas Pukšta. Ši įtempta, trilerį primenanti režisieriaus Andriaus Blaževičiaus sukurta meilės drama penktadienį pradedama rodyti šalies kino teatruose.

 

„Filme preciziškai suderinti skirtingi žanrai – trileris, drama, romantinio filmo elementai ir net komedija čia puikiai persipina. Tai įtikina bet kokio amžiaus žiūrovą ir dar palieka vietos jo paties interpretacijoms – ne visoms filme kuriamoms įtampoms atsiranda paaiškinimas, paliekamos bent kelios alternatyvos, nėra bėgama viena kryptimi, o tai yra labai įdomu“, – įspūdžiais dalijasi E. Pukšta. „Viską apipina garsas – jis yra svarbi pulsuojanti filmo dalis, kuria įtemptą ritmą, atmosferą ir adrenalinas čia liejasi laisvai. Filmas labai greitas, dinamiškas, ekspresyviai sumontuotas ir tai yra vienas iš retų tokio tempo atvejų lietuviškame kine.“

 

„Pagrindinė veikėja Marija įtraukia nuo pirmos scenos ir priverčia bėgti kartu su ja – kartais norisi jos nekęsti, kartais norisi palaikyti. Ji verčia abejoti, kas ji tokia – ar ta, kuriai rūpi, ar tai mes ja turėtumėme pasirūpinti, kaip tai daro tėvai. Aktorė Žygimantė Elena Jakštaitė puikiai išpildė savo vaidmenį – ji vienu metu perteikia labai skirtingas emocijas: ir baimę, ir rūpestį, ir meilę ir pasimetimą. Personažas taip taikliai sukurtas, kad po filmo tikslinausi, ar Žygimantė Elena tikrai gyvenime turi šitiek tatuiruočių – mane ji labai įtikino, ji yra akimirksniu sužibusi žvaigždė“, – pasakoja kino kritikas.

 

„Filmas „Bėgikė“ vienareikšmiškai peržengia standartines lokalias lietuviškas ribas – jis yra tarptautinis. Tai mačiau jau vien iš mano kolegų reakcijų Talino tarptautiniame kino festivalyje „Juodosios naktys“ – sudarant festivalio programą, tai buvo vienas iš vos kelių filmų, kuris surinko 100 proc. kolegų palaikymo balsų be jokių abejonių ir klausimų“, – atskleidžia E. Pukšta.

 

„Bėgikė“ yra antrasis režisieriaus A. Blaževičiaus filmas ir E. Pukšta sako, kad dažnai tai tampa net didesniu išbandymu už pirmąjį filmą. „Kino pasaulyje yra daugybė atvejų, kai pirmojo filmo sukelti didžiuliai lūkesčiai ir pernelyg anksti režisierių aplankęs pasitikėjimas savimi sudaro visas prielaidas paslysti su antruoju kūriniu. Šiuo atveju Andrius tokį barjerą ne tik peršoko, bet ir viršijo lūkesčius bei dar užsikėlė sau kartelę ateičiai. Pirmiausia, jis įrodė, kad gali save realizuoti visai kituose žanruose – „Bėgikė“ nesulyginamai skiriasi nuo „Šventojo“. Beje, net jei režisieriaus mylimą aktorių Marių Repšį šįkart ekrane matome labai mažai, jis yra tiek juntamas, kad kartais atrodo lyg pagrindinis personažas. Už šią „vaidybą“ komplimentai skrieja scenaristėms ir režisieriui.“

Blaževičiaus filmas „Bėgikė“ – trilerį primenanti meilės drama. Pagrindinė herojė Marija nubunda namie su prakirsta lūpa, jos ranka nutirpusi. Kažkur dingęs ir jos vaikinas Vytas, jo „Facebook“ profilyje – jokių naujų įrašų. Tai jau nebe pirmas kartas, kai Marija atsiduria šioje situacijoje ir tai vėl gali blogai pasibaigti, tad ji privalo kuo greičiau surasti Vytą. Ji pasileidžia bėgti ir prasideda parą – nuo ryto iki ryto – trunkanti žadą atimanti Marijos laisvės ir pasiaukojimo drama. Apsišarvavusi meile ir kantrybe, ji blaškosi po miestą, sekdama pabiromis užuominomis apie tai, kur yra Vytas. O aplink verda gyvenimas – pro šalį grėsmingai žygiuoja kariuomenė, troleibusuose ir vakarėliuose vyksta savi reikalai, o mama klausinėja „ką šiandien valgei?“.

 

Rygos festivalyje „Bėgikė“ gavo geriausio filmo apdovanojimą, o dar iki tarptautinės premjeros už vaidmenį šiame filme Ž. E. Jakštaitė pateko tarp 10–ies daugiausiai žadančių Europos kino aktorių. Šios „European Film Promotion“ inicijuojamos programos metu anksčiau buvo pastebėti tokie žinomi aktoriai kaip Danielis Craigas, Rachel Weisz, Carey Mulligan. Dingusį pagrindinės herojės vaikiną Vytą vaidinantis Marius Repšys yra „Auksinio scenos kryžiaus“ ir „Sidabrinės gervės“ laureatas, už vaidmenį pirmajame A. Blaževičiaus filme „Šventasis“ Lietuvių kino akademijos įvertintas kaip geriausias metų aktorius.

 

Filme „Bėgikė“ taip pat vaidina Klaipėdos jaunimo teatro aktorė Laima Akstinaitė, Vytautas Kaniušonis („Lošėjas“), Valentinas Krulikovskis („Šventasis“), Viktorija Kuodytė („Miegančių drugelių tvirtovė“), ir kt. Filmo scenarijaus autoriai: Andrius Blaževičius, Marija Kavtaradzė ir Teklė Kavtaradzė, prodiuserė: Marija Razgutė („M–Films“), koprodiuseriai iš Čekijos: Vratislav Šlajer ir Jakub Košťál („Bionaut“). Filmą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras.