Į LIETUVOS KINO TEATRUS ATKELIAUJA IRONIŠKA ISTORINĖ DRAMA „MIESTAS PRIE UPĖS“

Publikavo / Lap 19, 2021 / Kategorijos: Naujienos

Lapkričio 18 d. Paupio kino teatre „Pasaka“ įvyko bendro lietuvių, latvių ir čekų filmo „Miestas prie upės“ (Pilsēta pie upes) premjera. Premjeros data – ne atsitiktinė. Šią dieną Latvija švenčia savo Nepriklausomybės paskelbimo dieną.

„Miestas prie upės“ – ironiška istorinė drama. Nedideliame provincijos miestelyje įstrigęs jaunas menininkas Ansis piešia iškabas ir stebi dramatiškus Antrojo pasaulinio karo politinius įvykius. O darbo netrūksta: vienas režimas keičia kitą, tad jaunuolis gatvių pavadinimus ir pageidaujamą spalvų paletę priverstas keisti taip dažnai, kad dažai vos spėja išdžiūti. Be to, jis įsipainioja į keistą meilės trikampį. Dėl religinių ir socialinių priežasčių mylimos žydės Zislos negalintis vesti Ansis susižavi į miestą neseniai atvykusia latve Naiga. Pastaroji greitai perima bendravimo iniciatyvą. Santykiai su abiem merginomis paaštrėja, kai Zisla tampa nacių persekiojimo auka, o Ansis ne tik privalo rinktis tarp dviejų mylimųjų, bet ir nuspręsti, kuri turės mirti.

Kelios įsimintinos šio filmo scenos buvo nufilmuotos Lietuvoje, o prie jo gamybos darbų prisidėjo ir mūsų šalies kino kūrėjai. Latvijos nacionaliniuose apdovanojimuose „Miestas prie upės“ pelnė net penkiolika nominacijų. Trys iš jų atiteko lietuviams – aktoriui Juozui Budraičiui, kostiumų dailininkei Agnei Rimkutei bei kompozitorei Justei Janulytei.

Filmo režisierius Viesturs Kairišs džiaugiasi įvykusia premjera. „Man smagu, kad Vilniuje buvo pristatytas „Miestas prie upės“. Filmo istorija – ne tik Latvijos istorija, čia mūsų visų istorija. Todėl itin svarbu visada ją prisiminti ir palaikyti su ja ryšį. Siunčiu linkėjimus nuostabiems Lietuvos aktoriams – Juozui Budraičiui ir Aidui Jurgaičiui. Jie šiame filme atliko įsimintinus vaidmenis, o aš juos galiu vadinti ne tik aktoriais, bet ir draugais,“ – video sveikinimo kalboje sakė režisierius.

Jam antrina ir prodiuseris Kęstutis Drazdauskas. „Šio laikotarpio Latvijos istorija bemaž identiška Lietuvos istorijai, todėl bendrų sąsajų filme su mūsų šalimi netrūksta. Džiaugiuosi, kad filme matysite lietuvių aktorius – legendinį Juozą Budraitį bei jaunosios kartos talentą Aidą Jurgaitį. Jų sukurti vaidmenys tikrai verti atskiro paminėjimo, todėl itin rekomenduoju nepraleisti šio filmo rodymo kino teatre,“ – teigia prodiuseris.

Nors filmavimo darbai vyko jau prieš kelis metus, tačiau aktoriai nepamiršo savo įspūdžių iš filmavimo aikštelės.  „Filmą pirmą kartą mačiau būdamas premjeroje Latvijoje. Buvo įdomu žiūrėti, nustebino. Nors į save žiūrėti vis tiek sunku buvo, bet tikriausiai šiek tiek lengviau nei po pirmojo debiuto.  Mano kelias dar tik prasideda. Kai vaidini greta tokių legendinių aktorių kaip Juozas Budraitis, stengiesi mokytis. Už kadro visada stebiu, kaip jie dirba. Teko laimė pavairuoti antikvarinį mersedesą, man, kaip istorijos mėgėjui, tai buvo įsimintina patirtis“, – sakė aktorius A. Jurgaitis.

Pagrindinius vaidmenis filme atlieka Latvijos aktoriai Dāvis Suharevskis, Agnese Cīrule, Brigita Cmuntova ir Gundars Āboliņš.

Filmas brutalus savo atvirumu, sukeliantis ryškius emocinius apmąstymus, ištikimas istorijai ir pasakojantis ją kiek kitaip, nei įprastai.

„Miestas prie upės“ Lietuvos kino teatruose nuo lapkričio 19 d.

Filmo anonsas: https://www.youtube.com/watch?v=nWx9Z2IgWkk